Dodane przez: Dominika Zięciak

105-metrowa turbina wiatrowa wykonana z drewna - najwyższa tego typu konstrukcja na świecie. Może to brzmieć futurystycznie, ale dzięki przełomowej technologii Modvion i doświadczeniu inżynieryjnemu CERTEX Sweden, stało się to rzeczywistością. Adam Johansson, kierownik budowy i odpowiedzialny lider projektu, opowiada o misji, w której zespół Special Products w Szwecji stworzył unikalne rozwiązanie do podnoszenia. 

Tradycyjnie turbiny wiatrowe są wykonane ze stali lub betonu. Jednak w ramach zielonej transformacji Modvion jest pionierem prefabrykowanych drewnianych wież - redukując emisję dwutlenku węgla o co najmniej 25% podczas produkcji. Niższa waga drewna i modułowa koncepcja oznaczają, że wieże mogą być budowane wyżej i transportowane po drogach publicznych. Laminowane drewno jest również mocniejsze w przeliczeniu na jednostkę masy niż stal. 

Podnoszenie i podnoszenie modułów o długości 14,6 metra i wadze 11,5 tony na miejscu wymaga ekspertów z odpowiednim sprzętem. Innymi słowy: idealne zadanie dla zespołu CERTEX, którego znakiem rozpoznawczym są wysokie kompetencje i wieloletnie doświadczenie w zakresie specjalnie zaprojektowanych jarzm i urządzeń podnoszących. 

Innowacyjne myślenie i znajdowanie inteligentnych rozwiązań to nasze mocne strony. Ponadto mamy pełną kontrolę nad wytycznymi, przepisami i dyrektywami, co oznacza, że zawsze dostarczamy produkty, które są zarówno dostosowane do konkretnego celu klienta, jak i zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i wymogami bezpieczeństwa” - mówi Adam Johansson.

asset_image



Kołyska na zamówienie 

Szczególnym wymogiem klienta Modvion było to, że na sekcjach nie można było wykonać żadnych śladów, co wymagało obszernych obliczeń w celu zapewnienia dobrych marginesów bezpieczeństwa w odniesieniu do maksymalnego nacisku na powierzchnię. Aby odnieść sukces w projekcie, zaprojektowano dwa centralne komponenty - „kołyskę” i wykonane na zamówienie urządzenie podnoszące. 
 

Funkcja kołyski polegała na ustawieniu modułów pod odpowiednim kątem przed podniesieniem i została zaprojektowana tak, aby pasowała zarówno do kąta, jak i stożkowego kształtu i nachylenia. Urządzenie podnoszące miało być następnie podłączane i blokowane na jednej sekcji na raz z wcześniej ustalonym punktem podnoszenia po wewnętrznej stronie. Drewniane zabezpieczenie zostało zamontowane na narzędziu, aby dopasować je do wewnętrznego kształtu modułu. Samo podnoszenie odbywało się za pomocą mobilnego dźwigu podłączonego do urządzenia podnoszącego. 

Aby chronić sekcje, zdecydowaliśmy się użyć gumowych podkładek, które również musiały zostać wykonane na zamówienie. Podczas tworzenia tych poduszek ochronnych skontaktowaliśmy się i współpracowaliśmy z konsultantem, który jest ekspertem w dziedzinie gumy” - mówi Adam Johansson

Obciążenia testowe z dwukrotnie większym obciążeniem maksymalnym 

Zanim drewniane moduły mogły zostać podniesione na miejsce, przeprowadzono testy obciążenia urządzenia podnoszącego za pomocą specjalnie zaprojektowanych uchwytów w ośrodku testowym CERTEX, aby zapewnić wytrzymałość urządzenia pod różnymi obciążeniami, na które byłoby narażone w prawdziwym życiu. 

Fizycznie testujemy wszystkie nasze urządzenia podnoszące z podwójnym maksymalnym obciążeniem. W tym przypadku było to obszerne zadanie i trudny projekt - który oczywiście rozwiązaliśmy” - mówi Adam Johansson

Jak mówi, najbardziej ekscytującą częścią całego projektu było podnoszenie modułów, zarówno pod względem kształtu, jak i materiału. 

Są one duże, ciężkie do podniesienia i wykonane w specjalnych kształtach. Jednocześnie musiały być podnoszone z precyzją i bez uszkodzeń, a następnie przyklejane na miejsce. Kąt podnoszenia nie mógł się odchylać; w przeciwnym razie narzędzie byłoby zbyt obciążone”. 

Dzięki dobrej współpracy i dialogowi z Modvion, CERTEX zdołał zrealizować swoją wizję. 105-metrowa drewniana wieża jest teraz prezentowana poza Skara. Inauguracja odbyła się na początku marca 2024 r., a turbina wiatrowa, należąca do Varberg Energi, już działa i produkuje zieloną energię elektryczną. 

Obejrzyj wideo tutaj